ZBOŽÍ V AKCI
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Kultura kávy v Česku kvete. Přesto až dvě třetiny populace stale s oblibou popíjí kávu instantní. S pravou zrnkovou kávou ji přitom absolutně nelze srovnávat. Jak se tato káva vyrábí a proč existuje tolik jejích obdivovatelů a tolik odpůrců?
Díky chuti a povzbudivému účinku se z popíjení kávy stal (nejen) ranní rituál. A ráno v dnešní době vyžaduje u většiny lidí rychlá řešení. Instantní káva je nenáročná na finance a čas věnovaný přípravě. To jsou hlavní důvody, proč se z ní stal v průběhu 20. století hit. Na vrcholu žebříčku se drží i přesto, že kvůli složitému způsobu výroby ztrácí značnou část svého původního aroma.
Rozpustnou kávu koupíte ve formě prášku nebo granulí takřka na každém rohu. Poprvé ji světu představil japonský chemik Satori Kato již v roce 1901. Celý instantní byznys ovšem odstartoval až George Constant Washington, který mimo jiné dodával rozpustnou kávu na frontu vojákům v první světové válce. Největší světový boom ovšem přišel až v druhé polovině dvacátého století.
Výroba rozpustné kávy je založena na tom, že se upražená kávová zrna rozemelou na hrubý prášek, ze kterého se uvaří silný kávový koncentrát. Po prudkém zchlazení na čtyři stupně nastává proces vysušení, kdy se káva zbavuje vody. K tomu se využívají dvě metody.
Méně nákladnou metodou je rozprašování kávového extraktu pod tlakem na stěny vyhřívaných bubnů, kde dojde k odpaření vody a hotové granulky pak padají přímo do zásobníků. Takto vyrobená káva přirozeně ztrácí mnoho ze své chuti i aroma.
Nákladnější ovšem podstatně efektivnější je metoda sušení mrazem. Uvařený kávový koncentrát se zmrazí na teploty kolem –50 stupňů a molekuly vody se pod vlivem těchto nízkých teplot promění v krystaly. Pomocí velmi nízkého tlaku a díky sublimaci se led obsažený v kávě přemění ve vodní páru a je z kávy odstraněn. Vzniknou tak téměř úplně vysušené granulky instantní kávy, která si zanechává více aroma a chuti než v případě využití metody rozprašování.
Přesto má instantní káva s ohledem na všechny procesy, kterými prošla při výrobě, podstatně slabší vůni. Výrobci ji proto často aromatizují. Obsahuje také podstatně nižší množství antioxidantů a až 6x méně kofeinu. U některých instantních káv bylo prokázáno, že obsahují značné množství potenciálně karcinogenních látek – acrylamidu a fenolu.
My zůstáváme u naší 100% Arabiky. A co vy?